Küçük ülke, büyük hayaller

Kategori : Dünya Kupası 2018

YORUM | Ali Umut Değirmen | Twitter’dan takip et…


Dünya Kupası başlamadan önce Hırvatistan Futbol Federasyonu tarafından internet üzerinden yapılan oylamada, takım otobüsünün üzerine yazılacak bir motto aranıyordu. Oylamalar yapıldı ve otobüsün üzerine, “Mala zemlja, veliki snovi” nam-ı Türkçe “Küçük ülke, büyük hayaller” yazılması kararlaştırıldı. Bugün geriye baktığımızda, bu mottonun turnuvaya damga vuran Balkan ülkesinin yolunu aydınlattığını görüyoruz.

Final maçı oynandıktan sonra, Zlatko Dalic basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Gürcistan vatandaşı olduğunu söyleyen gazeteci, Hırvat teknik direktöre kendileri gibi küçük ülkelere böyle bir başarı elde etmek için ne tür tavsiyelerde bulunabileceğini sordu.

Dalic bu soruya, “Bir hayaliniz olmalı, o size hırs aşılamalı. Çok çalışan, iyi oyunculara sahip olunmalı. En önemlisi hayallerinin gerçekleşeceğine inanmalısın. Bir gün elbet gerçekleşeceğini bilmelisin. Futbolda da böyle, günlük yaşamda da…” sözleriyle yanıt verdi.

Dalic’in tavsiyeleri, turnuvaya damga vuran Hırvat milli takımının bir ayda peri masalına dönüşen hayallerini nasıl kolayca gerçekleşeceğini anlatıyordu.

france croatia - world cup - 15072018

Uruguay’dan sonra…

1950’de finalistlerden biri olan Uruguay’dan sonra finale çıkan en küçük ülke Hırvatistan olmuştu. O zamana kıyasla bu başarının kıymeti, şimdi anlaşılmasa da şüphesiz gelecekte anlaşılacaktır. Yaptıkları iş, gelişmiş futbol endüstrilerinin ve finalleri senelerdir oynayan ülkelerin hegemonyasını kırması açısından önemliydi.

Finale giden yolda; Arjantin, Danimarka, Rusya ve İngiltere’yi saf dışı bıraktılar. Fransa karşısında ilk yarıyı 2–1 yenik kapamalarına rağmen özellikle ilk 25 dakika fazlasıyla üstün bir oyun oynadılar ve finali izleyen milyarlarca insana “Acaba” dedirttiler. Her ne kadar Luka Modric liderliğinde buralara gelmiş görünseler de takım oyunu, hırs ve doğru zamanda doğru yerde durmayı bilen bir ekiple heyecan verici hikayelerine şimdilik nokta koydular.

Maçın sonlarına doğru Hırvat taraftarlar, 4–2 geride olmalarına rağmen halk şarkılarını omuz omuza ve coşkulu bir şekilde söylemeye başladılar. Maçın bitiş düdüğüyle birlikte takımı ve Dalic’i kucaklayarak, “Mağluptur bu yolda galip” olduklarını gösterdiler.

zlatko dalic - croatia - world cup 2018

“Biz finali kaybettik ama bir finali kazanmayı öğrendik”

Maçtan sonra bu anları da soran gazetecilere, “Tabii ki hepimiz üzgünüz ama oyuncularıma ve sonra da taraftarlarımıza başımızı eğmememiz için bir neden olmadığını, her şeyimizle savaştığımızı söyledim. Sporda üç seçenek vardır. Kazanırsın, kaybedersin ve skor eşitlikle sonuçlanır. Biz finali kaybettik ama finali kazanmayı öğrendik.” sözlerini sarf etti.

Fransa cephesine bakacak olursak bu başarı son birkaç turnuvadır “Geliyorum.” diyordu. Altyapılardan akın akın gelen yetenekli Fransız oyuncular sonunda bu turnuvada şampiyonluğun kilidini açmayı başardılar. Gelecek turnuvalarda da Fransa gibi, başarının “Geliyorum” diyeceği muhtemel olan; İngilizler, Almanlar, Belçikalılar ve İspanyollar ise hatalarından ders çıkarıp final oynama noktasına geleceklerdir.

2018 Rusya Dünya Kupası bireysel oyuncularını, kolektif bir yapıda harmanlamayı başaran Fransa’nın zaferiyle; bireysel yetenekten çok, takım oyununda maharetlerini sergileyen ve büyük hayalleri olan Hırvatistan’ın ise ikinciliğiyle sonuçlandı. Şimdi bundan 4 yıl sonrasına mesaj yollayacak olsak, Hırvatistan gibi sürpriz bir takımın finalde yer almasını sağlayacak motivasyonun, büyük hayaller kurması ve bunları gerçekleştirebilecek ekiplerle çalışmasıyla 2022 yılında bizlere sürpriz sonlu bir final izletebileceğini düşünüyorum.

Kaynak: Goal

Öneriler Haberler

Başkan Recep Tayyip Erdoğan: 15 Temmuz’u unutmayacağız!

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne yoğun bir programla başlayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye ve dünyaya önemli

Read More...

Djokovic’in kupa hasreti Wimbledon’da bitti

Tenisin en prestijli organizasyonları arasında yer alan Wimbledon Turnuvası’nda tek erkeklerde şampiyonluğa ulaşan Novak Djokovic, 770 günlük grand slam

Read More...

CANLI! Cristiano Ronaldo Juventus ile imzalıyor…

Juventus’un transferi için kendisi ve Real Madrid ile anlaşma sağladığı Cristiano Ronaldo sağlık kontrolünden geçti. Yıldız futbolcu daha sonra

Read More...

Bir Cevap Yazın

Mobile Sliding Menu

%d blogcu bunu beğendi: