YORUM | Messi ve Ronaldo’nun arkalarında bıraktıkları bilgelik

Kategori : Dünya Kupası 2018
“Messi asla bir daha Dünya Kupası’na dönemeyebilir ve bundan çıkarılacak bir ders varsa, en büyüklerin bile kendi mutlu sonlarını yazamadıklarıdır. Tarihteki en yetenekli oyuncu bile başarısızlıktan muaf değildir. Mbappe henüz 19 yaşında, ama o da bunu yakında öğrenecek. Messi’nin karısı ve çocukları Salı günü Rusya’ya uçtu. Mbappe’nin ise karısı ve çocukları yoktu. Ve ikisi için de sahada dokunaklı bir manzara vardı: Biri gözü yaşlı sonbaharında, diğeriyse hayatının baharında…”

Jonathan Liew, Fransa’nın Arjantin’i ve Lionel Messi’yi Dünya Kupası’nın dışına ittiği maçın ardından kaleme aldığı yazısının sonunda böyle diyordu. Bu maçtan saatler sonra Uruguay da Portekiz’i ve bir diğer süperstar Cristiano Ronaldo’yu turnuvanın dışında bıraktığında ise ister istemez bu durum daha sesli bir şekilde dillendirilmeye başlandı: Messi ve Ronaldo’nun devri sona mı eriyor?

Elbette, hayatta olduğu gibi futbolda da hepimizin bir devri var. En iyilerimizin bile. Messi ve Ronaldo da dünya futbolunun son 10 yılına damgasını vuran iki sıra dışı yetenek. Öyle bir damga ki bu, üçüncü bir oyuncunun aralarına girmesine dahi izin vermediler. 2008’den beri Ballon d’Or’u ikisinden başka kazanan yok. Bu yüzden soruların öznesinde hep ikisi oldu: Messi mi, Ronaldo mu? Hâliyle perdeyi de ikisi birlikte kapatıyorlar.

Cristiano Ronaldo Lionel Messi Portugal Argentina 2014

Ve elbette yerlerini başkaları almaya hazırlanıyor: Kevin de Bruyne, Kylian Mbappe ve Harry Kane. Üçü de yarı finaldeler. Bu Dünya Kupası, kuşkusuz üçünün de zirveye yolculuğu için çok iyi bir basamak oldu. Ama bu Dünya Kupası, futboldaki yıldız kültürünü de bir hayli değiştirdi. Çoğunluk tarafından Messi’nin Arjantin’i tek başına taşıması beklenirken, futbolun geldiği yerin artık buna izin vermediği görüldü. Bir oyuncunun adı Messi bile olsa, onun da yapabileceklerininin bir sınırı olduğu anlaşıldı.

Messi’nin ve Ronaldo’nun bu Dünya Kupası’nda başaramadıklarını; De Bruyne, Mbappe ve Kane başardılar, çünkü çok daha iyi takımların birer parçalarıydılar. Evet, her biri takımlarının en önemli parçasıydı belki, ama takımlarının üstünde değillerdi. Hepsinden daha acayip yetenekleri olan, post-Messi ve post-Ronaldo döneminin ardından zirvenin bir numaralı adayı olarak gösterilen Neymar ise bunu başaramadı.

Belki de turnuvanın en iyi takımına sahipti. Ama o en iyi takımın bir parçası olamadı, bilakis bütün takımdan kendi yeteneklerinin, hayâllerinin, arzularının ve hırslarının bir parçası olmalarını bekledi. Ve sonunda teselliyi Thierry Henry’nin omuzlarında buldu.

2018_7_7_neymar_henry

“Muhteşem Bertolt Brecht’in bir keresinde dediği gibi,” der Arrigo Sacchi, “Eğer senaryo yoksa, sadece doğaçlama ve dolayısıyla yüzeysellik vardır. Onbir kişiden oluşan bir koro düşünün, aynı bir futbol takımı gibidir. On tanesi Aida operasını mükemmel bir şekilde söylerken, onbirinci boşluğu görüp tamamen fark bir şey söylüyor olsun. Nasıl bir ses çıkar hayâl edin.”

Neymar, o sesin nasıl bir ses olduğunu tüm futbolseverlere dinletti. En sonunda kendi duyduğu da hayâl kırıklığının sesinden başkası değildi.

Messi ve Ronaldo’nun çok uzun süredir futbolun zirvesinde kalmalarının en önemli nedeni muhteşem yeteneklere sahip olmaları değil, muhteşem iki takımın en değerli parçaları olmaları. Bu sayede yıllardır sezon başına 50’şer gol attılar.

Evet, Liew’in de dediği gibi ikisi de artık sonbaharındalar. Ama aynı zamanda yeni çiçek açanlar için şimdiden arkalarında bilgece bir öğreti bıraktılar.

Kaynak: Goal

Öneriler Haberler

Fatih Terim Malatya maçı sonrası patladı: ‘Bazen diyorum ki…’

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 2-0 yenildikleri Evkur Yeni Malatyspor karşılaşmasının ardından açıklamalarda bulundu. Maçtan sonra yayıncı kuruluşa konuşan

Read More...

Yeni Malatyaspor maç özeti izle! Galatasaray hem üç puan hem de iki yıldızını kaybetti…

Şampiyonlar Ligi dönüşü 7 eksikle Yeni Malatyaspor deplasmanına giden Galatasaray aradığını bulamadı. Zorlu deplasmanda Yeni Malatya karşısında çıkan Galatasaray

Read More...

Süper Lig güncel puan durumu: Galatasaray liderlik koltuğunu kaptırdı! 10.hafta Süper Lig maç sonuçları…

Futbolseverler Süper Lig’de Yeni Malatyaspor Galatasaray maçı sonucundan sonra oluşan puan durumunu merak ediiyor. Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın henüz maçlarını

Read More...

Bir Cevap Yazın

Mobile Sliding Menu

%d blogcu bunu beğendi: